Fiat Fullback 2016+ Front Constant Load Coil Springs (MITS040C)
Code: MITS040C/125Product detailed description
Lift: + 40 mm, Additional load: + 80-110 kg, Will provide excellent support for vehicle`s carrying constant heavy loads. Suitable when multiple heavy accessories or steel tray’s / toolboxes fitted. These springs should be avoided when vehicle has light or no load present. All Ironman Springs are designed to provide vehicle lift over standard. For Leaf Springs expect at least 50mm and for Coil Springs expect 40mm minimum. IFS or IRS (Independent Suspension) equipped vehicles generally lift around 35mm. Ironman 4x4 Suspension can be supplied to suit different driving styles; comfort, performance ﹠ constant load. Qty req: 1 pair, Price for: 1 pair,Additional parameters