Nissan Pathfinder R51 (3,0 V6 dCi) Front Performance Coil Springs (NISS040C)
Code: NISS040C/66Product detailed description
Lift: + 35 mm, Additional load: + 0-50 kg, Ride will be firmer than original by around 20% and suits light to medium loads. This spring is recommended when the given load may be occasional or temporary. Excellent for vehicles which have some accessories fitted. All Ironman Springs are designed to provide vehicle lift over standard. For Leaf Springs expect at least 50mm and for Coil Springs expect 40mm minimum. IFS or IRS (Independent Suspension) equipped vehicles generally lift around 35mm. Ironman 4x4 Suspension can be supplied to suit different driving styles; comfort, performance ﹠ constant load. Qty req: 1 pair, Price for: 1 pair,Additional parameters